Rent and Utilities

Rent

In the past we have had difficulty to locate the best possible site for our school. Recently we have secured a three-year lease in a smaller property which is adequate for our purpose. The cost of our rent is $300 per month.

Utilities

We need electricity to power our lighting, computers and fans. While it may be a small part of our operational costs, electricity is essential in creating the most comfortable atmosphere for our students to learn.

Our utilities cost also cover the expenses of our telephone and internet so that teachers are able to contact the parents of absent students and they can access more study materials available online.

The total cost of utilities per month is approximately $50 per month.